شاپور زارعی shapoor zarei

 اسامی شرکت‌هایی که قیمت خود را افزایش ندادند

 بازرگانی ایران ،گلدایران، مادایران ،سام الکترونیک و فراسو از جمله این شرکت ها هستند
اسامی واحدهای تولیدی و برندهایی که قیمت‌های‌شان را به حالت سابق برگرداندند و یا قیمت‌های خود را دستکاری نکردند، اعلام شد.

مهر- در حالی که در هفته‌های گذشته برخی تولیدکنندگان به بهانه نزدیک شدن به زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قصد داشتند قیمت را یک مرحله قبل و یک مرحله بعد از اجرای قانون افزایش دهند، دولت با محوریت وزارت بازرگانی با اولتیماتوم خود از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کرد.

بر این اساس، با توجه به مصوبات کارگروه کنترل بازار در راستای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها و خدمات در آستانه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، موضوع از طریق ابزارهای نظارتی و ایجاد فضای تعامل با شرکت‌های تولیدی مورد پیگیری جدی قرار گرفته است و ضمن ابلاغ مصوبه کارگروه به تمامی شرکت‌های تولیدکننده به ویژه واحدهای تولید محصولاتی که سهم بیشتری در سبد مصرف شهروندان دارد، شرکت‌ها و انجمن‌ها اقداماتی را به عمل آورده‌اند.

البته در راستای اجرای هرچه بهتر قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، همکاری مطلوبی میان این سازمان با انجمن‌ها و واحدهای تولیدی در رسته‌های مختلف انجام شده که نتایج آن، در بسیج تولیدکنندگان برای جلوگیری از هرگونه افزایش قیمت تا پیش از اجرای قانون مذکور، به خوبی قابل مشاهده است.

برخی شرکت‌ها به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه خود، تغییراتی را در قیمت محصولات خود اعمال کردند که بعد از ابلاغیه کارگروه، به منظور همکاری در مقطع کنونی، به بازگشت قیمت به حالت قبلی اقدام کردند.

در این میان نام 28 شرکت به چشم می‌خورد که از جمله آنها می‌توان به بازرگانی ایران (سونی) و گلدیران اشاره کرد.

60 شرکت نیز برای تعامل با دولت به رغم پیگیری برای افزایش قیمت به لحاظ بالارفتن قیمت مواد اولیه، قیمت‌های‌شان را افزایش نداده و محصولات خود را با قیمت‌های قبلی عرضه کردند که در این گروه شرکت‌هایی چون مادیران، پارس الرمس، سام الکترونیک، صنام الکترونیک، شهاب، پارس الکتریک، گلدیران، نیک کالا، پارس خزر، فاینار خزر ، جنرال، سپهرالکتریک، فراسو و سام پخش در این دسته قرار دارند.

انجمن‌ها و تشکل‌ها نیز از دیگر گروه‌هایی بودند که به ندای دولت برای ایجاد بازاری آرام پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها لبیک گفته و به رغم افزایش قیمت مواد اولیه، به زیرمجموعه‌های خود اعلام کردند که به کاهش قیمت‌ها به وضعیت قبلی اقدام کنند.

بر اساس این گزارش، دولت با محوریت وزارت بازرگانی تمام تلاش خود را معطوف کرده است تا بتواند بازاری آرام را پیش از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها رقم زده و با سوءاستفاده‌های احتمالی به شدت برخورد کند.

/ 0 نظر / 27 بازدید